Okolí

Trhový Štěpánov leží v Kraji blanických rytířů, který je součástí území známého jako Posázaví. Proto nejen v Trhovém Štěpánově, ale i v jeho nejbližším okolí najde každý náš host spoustu zajímavých míst, která stojí za návštěvu.

Cyklistika a pěší turistika

V našem penzionu Vám rádi zapůjčíme kola, na kterých můžete podnikat cesty po zdejším kraji. Městem vedou hned dvě cyklotrasy – první číslo 0004 Vlašim – Zdislavice – Trhový Štěpánov – Nesměřice a druhá číslo 0071 Čechtice – Trhový Štěpánov – Český Šternberk. Zajímavé místo, které můžete také navštívit, je 10 km vzdálená vodní nádrž Želivka – Švihov, která je největší vodárenskou nádrž ve střední Evropě a pitnou vodou zásobuje téměř celou oblast Středočeského kraje včetně Prahy.

Ti, co raději prozkoumávají místa pěšky, jistě ocení zelenou turistickou trasu, která prochází naším městem, a která vede v místech Vlašim – Trhový Štěpánov – Křivsoudov – Snět. Určitě si také nenechte ujít legendou opředený bájný vrch Velký Blaník s naučnou stezkou a rozhlednou na vrcholu. Rozhledna má tvar husitské hlásky a můžete z ní za dobrého počasí dohlédnout až k vrcholům Šumavy, vidět celé Posázaví, Českou Sibiř, vrcholy Českomoravské vrchoviny a dohlédnout až do Prahy.

Rybolov

Také rybáři si zde přijdou na své, protože se v nejbližším okolí nachází velké množství pstruhových i mimopstruhových vod, na kterých můžete své udice řádně provětrat. Bližší informace o revírech najdete na oficiálních stránkách Českého rybářského svazu.

Pro milovníky historie

Trhový Štěpánov – přímo v našem městě najdete gotický kostel sv. Bartoloměje. Dále zde můžete navštívit Muzeum Štěpánovska, jehož součástí je také expozice obrazů slavného štěpánovského rodáka, malíře Josefa Tříšky.

zámek Vlašim (10 km) – původní gotický hrad byl přestavěn na zámek nejprve v renesančním duchu a později v klasicistním stylu. Součástí prohlídky je také Muzeum Podblanicka a unikátní přilehlý zámecký park s naučnou stezkou.

zámek Zruč nad Sázavou (10 km) – jeho dnešní podoba je neogotická. Součástí prohlídky je také zámecká kaple, výstup na zámeckou zeď a samozřejmě také procházka přilehlým zámeckým parkem. V prostorách zámku probíhají často výstavy současných umělců.

hrad Český Šternberk (20 km) – zajímavé řešení původně ryze gotického zámku, který má interiéry v zámeckém stylu. Možností jsou speciální prohlídky např. po okolí hradu nebo tematické prohlídky např. Každodenní život na hradě za první republiky. V hradních prostorách jsou také pořádány výstavy a akce.

zámek Jemniště (20 km) – nádherný barokní zámek, při jehož návštěvě si můžete prohlédnout nejen sály a pokoje, ale také kapli sv. Josefa. U zámku se nachází také rozlehlý park s řadou unikátních rostlin, vřesoviště, rybníček a mnoho dalšího a rovněž je zde zvěřinec, ve kterém můžete pozorovat například klokany nebo lamy.

zámeček Růžkovy Lhotice (20 km) – menší barokní zámek, na kterém vyrůstal Bedřich Smetana, jehož otec ho vlastnil. Proto je zde vybudována hudební expozice, která mapuje nejen tvorbu a život Bedřicha Smetany, ale také dalších skladatelů, kteří se v tomto kraji narodili, nebo zde působili (Josef Suk, Gustav Mahler, Richard Wagner…)

hrad Ledeč nad Sázavou (25 km) – na hradě je zbudována expozice mapující život a historii města a nejbližšího okolí. Pořádají se zde také výstavy současných tvůrců. Součástí prohlídky je také výstup na 32 metrů vysokou věž.

město Sázava (30 km) – můžete zde navštívit klášter s tisíciletou historií. Při jeho prohlídce půjdete po stopách sv. Prokopa, místy, kde objevíte dějiny tisíce let architektury a umění. Kromě kláštera můžete ve městě Sázava také navštívit Centrum sklářského umění, které je vybudováno v prostorách huti František, kde se seznámíte s jednotlivými sklářskými technologoemi.

zámek Konopiště ( 30 km) – jeden z našich nejznámějších zámků, který představuje mnoho sbírek, velmi ceněné jsou například zbraně a zbroj, a také myslivecké trofeje. Určitě si nenechte ujít ani rozlehlý zámecký park s růžovou zahradou a konopišťského medvěda. Návštěvu zámku si můžete také zpestřit projížďkou vláčkem, který jezdí mezi zámkem a městem Benešov.

Aktivity pro děti

Včelí svět Hulice (10 min. autem) – unikátní expozice, která představuje hravým způsobem život včelstva. Lidé se mohou projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnout anatomii včely, zahrát si kvíz ze života včel anebo si pustit zvuky úlu. (http://www.vcelisvet.cz/)

Hvězdárna Vlašim (10 min. autem) – hvězdárna je v provozu každý pátek v měsících duben až září po 20., resp. 21. hodině. Je možné si zde domluvit také individuální návštěvu.

Parazoo Vlašim (10 min. autem) – záchranná stanice zraněných živočichů, kde si můžete prohlédnout nejen zraněné živočichy, ale dětem se zde přibližuje i ochrana přírody a různé eko aktivity v podobě akcí a programů.

Aquapalace Čestlice (30 min. autem) – výjimečný aquapark, v němž najdete mnoho vodních atrakcí od tobogánů, divoké řeky až po korálový dóm. Čeká tu na vás též saunový svět a množství fitness a wellness programů.

Posázavský pacifik Čerčany (30 min. autem) – pokud milujete vlaky, určitě si nenechte ujít výlet po tratích Posázavského pacifiku. Nejen, že si prohlédnete velkou část Posázaví, ale můžete si tuto jízdu užít i v historickém vlaku.

Hrusice (30 min. autem) – když se řeknou Hrusice, každému se okamžitě vybaví Josef Lada a jeho nesmrtelné obrázky a hrdinové z jeho knih. V Hrusicích naleznete pomník Josefa Lady a jeho dcery Aleny, ve kterém se můžete seznámit s jejich životem i dílem. Procházejí zde také cyklistické a pěší trasy s naučnými stezkami.